>>>

Nagłośnienie obiektów sportowych - Wyzwania dla systemu NAW Red Baron na Stadionie Narodowym

szczegóły realizacji

  • Sprzęt użyty do realizacji:
    • RB281 x 34
    • MBR218 x 7
    • VSC12  x 6
    • Amprack HD/HDQ/NSP x 3

 

  • publiczność: ok. 11 tys. kibiców
  • wydarzenie: mecz finałowy Pucharu Polski 2019
  • miejsce: Stadion Narodowy w Warszawie (wschodnia trybuna)
  • realizacja techniczna: Firma Sound Stream Paweł Zyśk
  • data: 2019 r.
 

NAGŁOŚNIENIE TRUDNEGO AKUSTYCZNIE OBIEKTU

Skuteczne nagłośnienie Stadionu Narodowego stanowi wyzwanie dla każdego projektanta systemu. Jest to obiekt trudny akustycznie zarówno z powodu ogromnej kubatury i związanego z nią długiego czasu pogłosu oraz hałasu jaki zwykle generują kibice i widzowie imprez. Wybór odpowiedniego systemu nagłośnieniowego oraz jego właściwe umieszczenie nie jest sprawą oczywistą.

Firma Sound Stream otrzymała zlecenie od klubu Jagiellonia Białystok na realizację nagłośnienia meczu finałowego Pucharu Polski 2019 w piłce nożnej. Rozwiązanie miało być szybkie w montażu, nie nadwyrężające budżetu oraz maksymalnie skutecznie pokrywające wschodnią trybunę dla około 11 tysięcy kibiców. Realizator zdecydował się na użycie systemu liniowego NAW, który spełniał wszystkie założenia organizatora.

SKUTECZNIE NAGŁOŚNIENIE MECZU PIŁKI NOŻNEJ NA STADIONIE NARODOWYM

  • Do realizacji użyto systemu RED BARON RB281. Ze względu na skalę wydarzenia, własne 20 modułów liniowych realizatora rozbudowano o kolejne 18 z zasobów pozostałych klientów korzystających z sieci rentalowej NAW.
  • Miejsca zacienione architektonicznymi barierami i inne trudne w nagłośnieniu przestrzenie punktowo uzupełniono koaksjalnymi VSC12.
  • Jako, że trybuny najbardziej zagorzałych fanów piłki nożnej rządzą się innymi prawami niż klasyczne wydarzenie artystyczne, do dyspozycji był dolny pas widowni oraz kilka punktów w podobnej lokalizacji trybuny górnej. Na pionowo ustawionych modułach basowych MBR218 rozlokowano po 6 sztuk RB281 w pięciu „słupkach”.
  • Górną trybunę wspomagały kolejne MBR218 tym razem z 4 modułami RB281 oraz w skrajnych sektorach VSC12.

CEL, KTÓRY UDAŁO SIĘ ZREALIZOWAĆ - RÓWNO I DOKŁADNIE POKRYTE DŹWIĘKIEM TRYBUNY STADIONU

Układ widoczny na foto (przed wejściem kibiców) podczas prób akustycznych bardzo dobrze spełnił zadanie pod kątem równomiernego pokrycia dźwiękiem. W domenie głośności nawet musiał zostać ograniczony ze względu na wydolność systemu DSO stadionu. Podczas meczu podwyższonego ryzyka, komunikaty spikerskie bowiem są nadzwyczaj ważne.

Głównymi elementami do zrealizowania przez Sound Stream oraz do nagłośnienia przez system NAW Performance Audio były doping z mikrofonami spikerskimi oraz nagłośnienie instrumentów perkusyjnych (werble i tomy).

Podziękowania od liderów z bocianiego gniazda wygłoszone na koniec wydarzenia były najlepszą wizytówką tego, jak dobrze udało się wykonać powierzone zadanie mimo hałasu trybun z niemal 11 tys. dopingującymi kibicami kiedy naturalny pogłos obiektu stanowił trudność zarówno dla systemu nagłośnieniowego, jak i dla realizatora.

HAŁaS (KIBICE) + POGŁOS (WARUNKI AKUSTYCZNE) = RYZYKO NIEZROZUMIAŁYCH KOMUNIKATÓW SPIKERA 

Doping kibiców na meczu różni się znacząco od odgłosów generowanych przez fanów podczas koncertu. Główna różnica polega na tym, że podczas meczu wszyscy na raz krzyczą, emocje są obecne podczas trwania całego wydarzenia, nie tylko w przerwach między kolejnymi utworami. Wymaga to od systemu nagłośnieniowego skoncentrowania na zrozumiałości mowy spikera.

Odpowiednie rozlokowanie punktów dystrybucji dźwięku zminimalizowało ilość miejsc o słabym odbiorze. Elementy nagłośnienia rozmieszczone na górnej trybunie zostały wyrównane pod względem czasu z systemem głównym zlokalizowanym na trybunie dolnej, w linii źródła dźwięku.

Zapas mocy systemu napędzanego wzmacniaczami serii HD oraz HDQ pozwolił na dokładne przekazywanie bardzo energetycznego wybijania rytmu dopingu. Wszystkie komendy padające z bocianiego gniazda kibice wykonywali precyzyjnie i szybko, co już w trakcie pierwszych minut od startu oprawy dało pewność prawidłowej i skutecznej pracy wszystkich elementów tej złożonej instalacji.

Z relacji włodarzy klubu kibica wiemy, iż ta realizacja nagłośnienia meczu wyjazdowego została uznana za najlepszą od wielu lat. Mimo braku użycia punktów podwieszeń, które byłyby naturalnym pierwszym wyborem uzyskano bardzo dobre pokrycie i stackowany system RB281 wpisał się w widowisko rewelacyjnie.

GDY W GRĘ WCHODZĄ DUŻE KOSZTY WYNAJMU OBIEKTU, LICZY SIĘ SZYBKI I SPRAWNY MONTAŻ NAGŁOŚNIENIA

Koszty wynajęcia areny Stadionu są bardzo wysokie, nawet dla tak dużego gracza jak PZPN. Z tego względu postawiono przed klubami restrykcyjne ograniczenie czasu na zorganizowanie wydarzenia. Łatwość montażu i konfiguracji modułów RB281 pozwoliła na sprostanie tym oczekiwaniom. Trzy dwuosobowe zespoły w niespełna dwie godziny były wstanie zainstalować i okablować wspomniane wcześniej punkty, natomiast tonalne i czasowe zestrojenie całości zajęło kolejną godzinę. Taki wynik był możliwy dzięki bezprzewodowemu dostępowi do procesorów NSP248e oraz równoległemu sterowaniu mikserem dźwięku.

Mimo niełatwego akustycznie obiektu jakim jest Stadion Narodowy, realizatorowi udało się sprostać zadaniu. Dzięki systemowi RB281 to wydarzenie sportowe miało możliwość być nagłośnione na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu realizacja spełniła oczekiwania zarówno organizatorów, jak i kibiców.

Oferta

NAGŁOŚNIENIE KONCERTÓW PLENEROWYCH

Lekka waga, prosty i szybki montaż, ogromne możliwości sprzętu odpornego na każdą pogodę. Jakość dźwięku bez kompromisów! Nagłośnij plener znacznie oszczędzając koszty logistyki i transportu. Dowiedz się więcej
 

Firmy eventowe i rentalowe

TO CIĘ ZAINTERESUJE

Sporo osób stawiając pierwsze kroki w branży nagłośnieniowej zadaje sobie podobne pytania. Po co właściwie mi system liniowy i co tak naprawdę składa się na jego przewagę nad zwykłymi zestawami nagłośnieniowymi opartymi o punktowe źródła dźwięku?

Do pobrania:

Jesteśmy również na

KONTAKT

Godziny pracy:

  • pon - pt: 9:00 - 16:00

Dział handlowy:

  • e-mail: handlowy@naw.pl
  • WhatsApp: +48 730 900 045 
  • kom.: +48 730 900 045

Dostawy/logistyka:

Dział serwisowy: