Eksperci z firmy Architected Sound - naszego partnera w instalacjach, przygotowali broszurę, która w przystępny sposób przedstawia najważniejsze informacje o hałasie tzw. środowiskowym.
Dla kogo są te treści?
Tak naprawdę - dla każdego, kto świadomie chce dbać o zdrowie swoje, swoich bliskich a także swoich klientów i odbiorców w przypadku działalności wymagającej nagłośnienia.
Marka Architected Sound zajmuje się projektowaniem i instalacją profesjonalnych rozwiązań akustycznych od A do Z. To zespół specjalistów, który dba o to aby miejsce, które jest wyposażane w sprzęt FAVO było odpowiednio przygotowane akustycznie. Wspólnie zauważamy ogromną potrzebę uświadamiania naszych klientów i nie tylko, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia ma doświadczanie hałasu, czyli każdego niepożądanego dla odbiorcy dźwięku. Pamiętajmy, że nawet fanstastyczny koncert może zostać odebrany jako hałas, jeśli nie zadbamy odpowiednio o wszystkie elementy toru dźwięku, zanim dotrze on do ucha odbiorcy.
Zapraszamy do lektury i udostępniania!
Dzień jak co dzień – stoisz na przystanku trawajowym, jest 8:00 rano, a Ty już zdążyłeś się poirytować i mimo wczesnej pory, towarzyszy Ci ogólna nerwowość.
Zupełnie nie wiążesz tego z faktem, iż od 2 tygodni sąsiad robi remont, a Ty po powrocie do domu słyszysz tylko dźwięki wiertarki.
Nie przychodzi Ci także do głowy, że przyczyną może być, zainstalowany niedawno w biurze głośny system klimatyzacji, który nie spełnia norm hałasu, gdyż szef wybrał najtańszą opcję. Nie szukasz przyczyny swojego kiepskiego samopoczucia w otaczającym Cię zewsząd hałasie, bo nikt Ci nie powiedział, że może być on groźny dla zdrowia Twojego i Twojej rodziny.
Nie masz o tym pojęcia, mimo, iż pędząca cywilizacja generuje coraz więcej hałasu, a cisza staje się luksusem, którego nie doświadczasz czasem miesiącami.
Dla zdrowego dorosłego człowieka już dźwięki na poziomie 30 dB zaburzają odpoczynek i utrudniają skupienie, a większość otaczających nas urządzeń generuje hałas o poziomie dźwięku równym 70 dB. Alarm samochodowy, szczekanie psa czy głośna muzyka w centrum handlowym już po kilkunastu minutach powodują rozdrażnienie, niepokój a nawet agresję.
Według WHO poziom hałasu podczas lekcji w szkole nie powinien przekraczać 35 dB, a w polskich szkołach średnia jego wartość to 85 dB.
Norma hałasu dla budynku mieszkalnego to 40 dB w dzień a 30 dB w nocy – wiedziałeś o tym? Jesteś pewien, że deweloper, który sprzedał Ci mieszkanie zweryfikował, czy ta norma jest spełniona? Czy Twoja wspólnota mieszkaniowa dba o akustykę budynku, w którym mieszkasz? Czy dyrektor przedszkola, do którego uczęszcza Twoje dziecko, zna te przepisy? Czy Twój szef zapewnia Ci odpowiednie warunki pracy, wymagając od Ciebie pełnej efektywności?
Zapewne nie, ponieważ zagadnienie hałasu nadal jest w Polsce niedostrzegane, mimo, że kraje europejskie już kilka lat temu zauważyły ten problem i wdrażają odgórne, systemowe rozwiązania.
Wydawać by się mogło, że nie może być tak źle… Przecież to tylko hałas. A jednak w Europie i USA aż jedna czwarta ludności ma zaburzenia słuchu - bezustannie doświadczamy hałasu i jest on główną przyczyną utraty słuchu.
Ale to nie jest najgorsze – przewlekły hałas powoduje uszkodzenie układu nerwowego i układu krwionośnego. Negatywnie wpływa na ciśnienie krwi i zaburza pracę serca. Powoduje szum w uszach i bardzo obniża koncentrację. Prowadzi do nadciśnienia i chorób niedokrwiennych serca. U dzieci powoduje długotrwałe zaburzenia snu i nieumiejętność skupiania uwagi. Utrudnia przyswajanie wiedzy i może prowadzić do nerwicy. Czy teraz już rozumiesz, dlaczego bywasz tak rozdrażniony, a Twoje dziecko nie potrafi się skoncentrować na odrobieniu lekcji?
Jak sobie pomóc? Dostrzegłeś problem! To oznacza, że jesteś na dobrej drodze. Na początek spróbuj zauważyć, ile hałasu Cię otacza, skorzystaj z dostępnych aplikacji pomiarowych na telefon, aby chociaż orientacyjne poznać jego poziom.
Spróbuj spędzić w ciszy kilkanaście godzin i oceń, jak wpływa to na Twoje samopoczucie. Zastanów się, czy chcesz zniwelować hałas w swoim otoczeniu i jednocześnie zadbać o zdrowie. Jeśli tak – chętnie pomożemy, zarówno merytorycznie jak i wykonawczo.
Wewnątrz niniejszej broszury znajdziesz przedruk opracowania autorstwa prof. dr hab. n. med. Krystyny Pawlas pt.: Hałas jako czynnik zanieczyszczający środowisko - aspekty medyczne, zamieszczonego oryginalnie w czasopiśmie Medycyna Środowiskowa - Environmental Medicine 2015, Vol 18, No. 4. Dokument w sposób jasny i precyzyjny opisuje wpływ hałasu na zdrowie człowieka, zamieszczone tezy opierając na wynikach badań wskazanych w bibliografii.
Poniżej podajemy przykładowe strony internetowe, które polecamy celem zgłębienia wiedzy na temat negatywnego wpływu hałasu na nas, nasze zdrowie i nasze otoczenie: