>>>

4 negatywne dla zdrowia skutki hałasu, o których prawdopodobnie nie słyszałeś!

Czy wiesz, że hałas uszkadza nie tylko słuch?

 

Hałas to cichy zabójca. Często bagatelizujemy to zjawisko, bo wydaje nam się, że hałas oddziałuje tylko na nasz ośrodek słuchu. Niestety, skutki zdrowotne narażenia na hałas są o wiele szersze.

Czym jest HAŁAS?

Hałas to każde niepożądane zjawisko akustyczne. Określenie, czy dane zjawisko jest hałasem jest zawsze subiektywne, ponieważ zależy to wielu czynników takich jak np. zdrowie, samopoczucie słuchającego czy też warunki akustyczne pomieszczenia. Nawet muzyka może być hałasem, jeśli nie mamy ochoty jej słuchać.

Miernikiem reakcji na hałas jest ocena uciążliwości, jaki on wywołuje. Efekt z jednej strony zależy od parametrów akustycznych hałasu, z drugiej od cech człowieka oraz jest modyfikowany różnymi poza-akustycznymi czynnikami.

Prawdopodobnie zauważyłeś u siebie tę zależność. Jesteś rozdrażniony po ciężkim dniu i zastanawiasz się, co takiego się wydarzyło, że źle się czujesz. Czy wiesz, że na ten stan może mieć wpływ słuchanie przez 8 godzin rozmów współpracowników, telefonów, odgłosów klimatyzacji, ruchu ulicznego, linii kolejowej? To już nie tylko zmęczenie „po pracy”, ale też ogólne pogorszenie samopoczucia i stanu zdrowia na które bezpośredni wpływ ma hałas, jaki Cię otacza.

Subiektywne zjawisko hałasu można zauważyć też np. podczas imprez typu przyjęcia weselne. Część gości bawi się świetnie. Niektóre osoby jednak często wychodzą na zewnątrz lub szybciej opuszczają wydarzenie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Może pod wymówką pt. „nie lubię imprez rodzinnych” kryje się wyjątkowa wrażliwość na bardzo głośną muzykę grającą przez wiele godzin na słabej akustycznie sali na kiepskim sprzęcie nagłośnieniowym przy odgłosach dobrej zabawy kilkudziesięciu gości weselnych?

Zjawisko szkód dla ludzkiego zdrowia jakie wyrządza hałas jest obecnie popularnym obiektem badań naukowych, dzięki czemu możemy dowiedzieć się więcej o tym, jak hałas wpływa na nasze zdrowie i życie. Badaniom jest poddawany głównie hałas tzw. środowiskowy obejmujący hałas generowany przez ruch drogowy, kolejowy i lotniczy.

Na jakie 4 NEGATYWNE DLA ZDROWIA skutki naraża nas doświadczanie hałasu?

1.      Pogorszenie samopoczucia - stres, irytacja, dyskomfort

 • Irytacja i pogorszenie samopoczucia to jedna z najbardziej rozpowszechnionych reakcji na stres, jaki wywołuje hałas. Obejmuje szeroki zakres negatywnych uczuć, w tym niepokój, niezadowolenie czy też uczucie zmęczenia.
 • Indywidualna reakcja na hałas zależy nie tylko od poziomu ekspozycji na hałas, ale także na czynniki kontekstowe, sytuacyjne i osobiste.
 • Hałas może inicjować fizjologiczne reakcje stresowe, które przy długotrwałym stresie mogą wywołać rozwój chorób układu krążenia.
 • Szacuje się, że 22 miliony ludzi w Europie cierpi na chroniczną irytację spowodowaną hałasem.

2.      Zaburzenia snu

 • Sen odpowiedniej jakości i dostatecznej ilości jest konieczny dla zachowania zdrowia. Hałas podczas snu (również ten cichy, który nas nie wybudza) powoduje, że zmniejsza się ciągłość odpoczynku i skraca się łączny czas snu. Może to mieć wpływ na uwagę, koncentrację, wydajność w pracy i w efekcie na ogólną jakość życia.
 • Ograniczenie snu powoduje między innymi zmiany w metabolizmie glukozy i regulacji apetytu, zaburzenia pamięci i dysfunkcję naczyń krwionośnych. Długotrwałe zaburzenia snu mogą też prowadzić do problemów z układem krążenia.
 • Szacuje się, że 6,5 ​​miliona ludzi w Europie cierpi na chroniczne zaburzenia snu spowodowane hałasem.

3.      Choroby układu sercowo-naczyniowego

 • Człowiekowi w przeszłości słuch był konieczny do przetrwania – hałas ostrzegał przed niebezpieczeństwem. Odgłos sugerujący atak innego człowieka lub dzikiego zwierzęcia oznaczał, że trzeba walczyć lub uciekać. Wejście w stan zagrożenia życia powodowało ogromny stres i podwyższenie poziomu hormonów takich jak m.in. kortyzol i adrenalina.
 • W czasach współczesnych oczywiście rzadziej narażeni jesteśmy na udział w walce lub atak niedźwiedzia, zdecydowanie bardziej stresuje nas po prostu zanieczyszczenie hałasem w pracy czy podczas drogi do domu.
 • W efekcie nawet niewielkiego, chronicznego hałasu doświadczamy stresu. Te niepozorne, przewlekłe skutki hałasu mogą prowadzić do przedwczesnej śmiertelności i rozwoju chorób przewlekłych!
 • Ekspozycja na hałas zarówno jednorazowa, jak i systematyczna powoduje wzrost hormonów stresu i reakcje fizjologiczne organizmu takie jak zmiana metabolizmu poprzez podniesienie poziomu glukozy i lipidów we krwi, zwiększenie lepkości krwi, wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie tętna, co w efekcie zmienia pracę układu krążenia.
 • Szacuje się, że długotrwałe narażenie na hałas środowiskowy powoduje 12 000 przedwczesnych zgonów i przyczynia się do tego 48 000 nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca rocznie na terytorium Europy.

4.      Zaburzenia rozwoju poznawczego u dzieci

 • Hałas, jakiego dziecko doświadcza w  szkole obniża jego motywację, ogranicza zdolność do zrozumienia mowy, umiejętność rozumienia ze słuchu, ogranicza koncentrację, powoduje irytację i narastający niepokój.
 • W rezultacie dzieci narażone na hałas w szkole wolniej uczą się czytać, mają gorszą pamięć, są mniej wydajne w swoich aktywnościach.
 • Dziecko może być także narażone na hałas w domu, kiedy ma liczne rodzeństwo, długo korzysta z mediów, ma pokój blisko głośnej ulicy przez co doświadcza hałasu także w nocy.
 • Może to powodować obniżenie nastroju, zmęczenie, obniżoną aktywność, nadpobudliwość, problemy z uwagą. To wszystko przekłada się na samopoczucie dziecka i wyniki w nauce.
 • Szacuje się, że poprzez hałas generowany przez samoloty w Europie 12 500 uczniów ma problemy z nauką w szkole.

 ​​​​

Od hałasu gorszy tylko smog!

fot. www.facebook.com/naddachami
 • Czy wiesz, że hałas środowiskowy (tzn. drogowy, kolejowy i lotniczy) został sklasyfikowany jako trzecie w kolejności środowiskowe zagrożenie dla zdrowia publicznego w Europie, zaraz za zanieczyszczeniem powietrza w pyły zawieszone oraz biernym paleniem? 
 • Szacuje się, że każdego roku traci się milion zdrowych lat życia Europejczyków z powodu skutków zdrowotnych hałasu, takich jak irytacja, zaburzenia snu i choroba niedokrwienna serca. Wszystkie te efekty uboczne są stale badane i analizowane w całej Europie. Hałas naprawdę może być groźny dla naszego zdrowia!
 • Na podstawie wymienionych powyżej negatywnych skutków hałasu środowiskowego możemy założyć, że narażenie się na hałas w każdych innych warunkach również nie służy naszemu zdrowiu!
dsfd.png

Jak możesz zmniejszyć hałas dzięki współpracy z NAW Performance Audio?

 • Możesz zastosować adaptację akustyczną w celu zminimalizowania odbić dźwięku w obiekcie, w którym chcesz zmniejszyć hałas.
 • Możesz korzystać z nagłośnienia o odpowiedniej specyfikacji, dzięki któremu dźwięk zabrzmi czysto i nie spowoduje dyskomfortu u słuchacza.
 • Możesz zaprojektować komfortową i ergonomiczną akustycznie przestrzeń tak, aby bez względu na to, czy jest to sala widowiskowa, sala w szkole tańca,  szkolny korytarz czy dyskoteka dźwięk pomagał osiągać Twoje biznesowe cele i zapewniać komfort Twoim klientom lub podopiecznym.

Skontaktuj się z nami i rozpocznij walkę z hałasem już teraz!

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Porozmawiajmy o Twoim projekcie! 
 
tel.  730 900 045
handlowy@naw.pl

Bibliografia:

 • https://www.eea.europa.eu/publications/environmental-noise-in-europe (Environmental noise in Europe – 2020, European Environment Agency, Luxemburg, 2020, s. 45-52)
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4014759/ 
 • Carter L., Wiliams W., Black D., et al The leisure-noise dilemma: hearing loss or hearsay? What does the literature tell us? Ear Hear. 2014;35(5):491-505
 • Munzel T., Gori T., Babisch W., et al.: Cardiovascular effects of environmental noise. Europ. Heart J. 2014; 35(13): 829–836
 

Blog