>>>

Przydatne informacje o głośnikach B&C

Co warto wiedzieć, czyli przydatne informacje ze strony B&C Speakers.


Słowo na temat głośników niskotonowych B&C Speakers

B&C Speakers jest jednym z głównych dostawców na rynek głośników średniotonowych, wooferów i subwooferów. Działamy z dużym poświęceniem aby wprowadzić a dobrze wyważoną linię głośników niskotonowych od 5" do 21" (mniejsze rozmiary w opracowaniu).

Wprowadziliśmy udoskonalenia w geometrii membrany, zespołu mangesu oraz liniach produkcyjnych głośników aby stworzyć dynamiczną i mocną gamę głosników. Wszystkie obecne modele posiadają:

zwiększoną czułość

możliwość przyjęcia wiekszej mocy

zwiększony bezpieczny wychył membrany

niższe poziomy zakłóceń

Nasi inżynierowie zoptymalizowali kazdy projekt oprogramowaniem działającym Metodą Elementów Skończonych (FEA – finite element analysis), aby zapewnic największy potencjał działania głośnika przez cały czas.

Jako jeden z liderów w rozwoju neodymowych wooferów na rynku audio, jako pierwszi wypuściliśmy serię HPL 10 lat temu. Na podstawie jej sukcesu stworzyliśmy trzy serie neodymowych wooferów (NDL, NW, SW). Nowe kosze zostały zaprojektowane tak aby zwiększyć pojemność mocy, Xmax, i poprawić rozproszenie ciepła.

Seria NDL jest oparta na wysokoenergetycznym ślimakowym magnesie neodymowym. Został przekształcony w nowy, wentylowany magnes w celu wspomożenia chłodzenia cewki. W wooferach NDL jest zoptymalizowany balans pomiędzy lekką wagą a wydajnością. Rozszerzyliśmy linię aby zawierała wersje z 3” cewkami oferujące niesamowite oszczędności na wadze a jednak o niezwykłej mocy i trwałości aby spełnić oczekiwania rynku pro audio względem mocy.

Seria NW zawiera w sobie neodymowy magnes pierścieniowy o bardzo wysokiej energii. Wprowadziliśmy podobny projekt kosza jak w serii TBX ale stworzyliśmy wersje z 4 calową (100mm) cewką dla 12”, 15” i 18” wooferów. Nowe 4” woofery posiadają moc 1000W i 1200W. Seria NW to głośniki od 8” wooferów aż do 18” subwooferów. Specjalnie zaprojektowany podwójny silikonowy spider (dolne zawieszenie) jest wykorzystany do kontroli wychyłu membrany i zminimalizowania poziomu zakłóceń. Świetna wydajność basu w małych obudowach to jedna z kluczowych zalet tej serii.

Seria SW to nowa generacja subwooferów z neodymowym magnesem. Skupiliśmy się na długiej cewce o dużej średnicy (115-150 mm) aby zwiększyć możliwość podania większej mocy ze wzmacniacza i zmniejszyć kompresję mocy. Dodatkowow wprowadziliśmy nowy system zawieszenia by zaoferować doskonałą, bezprecedensową liniowość przy dużych wychyłach i znakomitą trwałość na lata.

Od nocnych klubów, przez stadiony po hale koncertowe na całym świecie, nasze głośniki wybierane są na podstawie swej niezawodności, konsekwencji a przede wszystkim przez rewelacyjną jakość dźwięku. B&C Speakers jest liderem w rozwoju głośników membranowych.

Pytania i odpowiedzi

Gdzie produkowane są głośniki B&C?

Jak wysokiej klasy sportowe samochody, komponenty B&C są w ścisłej czołówce producentów audio, podnosząc kolejne poprzeczki w celu zmaksymalizowania wydajności. Podczas gdy B&C używa najlepszych dostępnych części na świecie, nasze komponenty są projektowane, montowane i testowane w naszej fabryce na przedmieściach Florencji (Włochy). Uważamy za konieczność zagwarantowanie długotrwałej niezawodności naszych produktów.

Wysokotonowy lub niskotonowy głośnik B&C w mojej kolumnie nie pracuje. Z kim powinienem się skontaktować?

B&C nie naprawia komponentów. Proszę skontaktować się ze sprzedawcą u którego dokonano zakupu kolumny, lub też jej producentem. Jeśli kolumna wykonana została samodzielnie przy użyciu komponentów B&C, proszę skontaktować się ze sprzedawcą, u którego te komponenty zostały zakupione. Producenci zwykle używają standardowych komponentów B&C, jednak niektórzy posiadają specjalnie dostosowane komponenty aby zaspokoić swoje specyficzne kryteria. Należy upewnić się, że użyto prawidłowego zamiennika.

Jaka jest gwarancja na komponenty B&C?

Gwarancja na komponenty B&C jest ważna przez 3 lata od pierwszego zakupu przez klienta. Pierwszy oraz kolejni właściciele objęci są gwarancją pod warunkiem, że komponenty zostały zakupione u autoryzowanego dystrybutora lub sprzedawcy B&C.

Czy B&C oferuje pomoc przy projektowaniu kolumn?

Przykro nam, ale nie oferujemy pomocy w tym zakresie z wyjątkiem prostych projektów dostępnych w dziale "Resources" (Zasoby) na naszej stronie WWW.

Czy możliwa jest naprawa komponentów B&C "na własną rękę"?

B&C udostępnia instrukcje, jak naprawić oferowane komponenty, w dziale "Resources" (Zasoby) na swojej stronie WWW. Niektóre drivery wysokotonowe są całkiem proste w naprawie, ale naprawa niskotonowych wooferów może być poważnym wyzwaniem. Mocno zalecamy szukania profesjonalnej pomocy, aby zapewnić jak najdłuższą wydajność komponentów. Podstawą do sukcesu jest prawidłowy proces naprawczy oraz użycie odpowiednich klejów.

Gdzie mogę znaleźć części do naprawy komponentów B&C?

B&C nie sprzedaje zestawów naprawczych bezpośrednio do klientów. Proszę skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem kolumny, lub też ze autoryzowanym sprzedawcą u którego komponenty zostały zakupione. Jeśli nie będą w stanie pomóc proszę zgłosić się do lokalnego dystrybutora B&C. Proszę wziąć pod uwagę, że niektóre moduły są dostępne tylko poprzez producenta kolumn głośnikowych.

Dla których producentów kolumn głośnikowych B&C produkuje głośniki?

B&C jest partnerem wielu znanych producentów kolumn głośnikowych na całym świecie, jednak nie poczuwamy się do ujawnienia ich listy.

Jak B&C oblicza moce znamionowe?

Nominalna moc określona przez B&C jest mierzona według standardu AES2-1984. Przetwornik poddawany jest dwugodzinnemu testowi poprzez różowy szum, posiadający współczynnik szczytu 2 (tzn. 6dB) oraz filtrowany do zakresy pracy samego przetwornika (np. zakres 50-500 Hz jest typowy dla testowania wooferów). Głośniki membranowe z ferrytowym magnesem testuje się w otwartym powietrzu, podczas gdy neodymowe montuje się w skrzyniach, których charakterystyki (pojemność i strojenie) są opisane w specyfikacji technicznej głośnika. Drivery są przytwierdzane do dedykowanych tub. Moc jest wyliczana przy pomocy uśrednionej wartości RMS podanego napięcia i minimalnej wartości impedancji elektrycznej w zakresie częstotliwościowym pracy głośnika. Po testach przetwornik musi być w gotowości do pracy a sama procedura testowa nie może wpłynąć na jego stan techniczny. Z uwagi na zróżnicowany charakter dynamiczny większości programów muzycznych, gdzie różnica amplitudy głośności wynosi zwykle około 8-10 dB (różnica między momentami cichymi i głośnymi), zwyczajowo podaje się Moc Ciągłą głośnika (dwukrotność Mocy Nominalnej AES) , jako rekomendowaną dla wzmacniaczy aby całkowicie wykorzystać możliwości termiczne i mechaniczne przetwornika bez obcinania (co dzieje się przy klipie) przez wzmacniacz. W przeciwnym wypadku, kiedy wzmacniacz zbliża się do swoich granic wykazuje częste przesycenie i zniekształcenia.

Jak B&C wylicza wartość Xmax (maksymalne wychylenie membrany) i co to jest Xvar?

Rozwój jest procesem wpływającym nie tylko na produkty, lecz również na ich specyfikacje. Ciągłe postępy w badaniach dostarczają więcej i więcej metod pomiaru wydajności głośników i opisują ich funkcje. Parametry Thiele-Smalla stały się uniwersalnym językiem do opisu zachowania głośnika w małym zakresie sygnału. Niemniej jednak, niewiele wyjaśniają na temat limitu pracy głośników w przypadku podania dużych sygnałów. Te limity są zwyczajowo wskazywane przez parametr Xmax – maksymalne wychylenie liniowe. Ta wartość, mierzona w naszym katalogu według standardu AES2-1984, odpowiada maksymalnie 10% THD (Total harmonic distortion) z sinusoidalnym sygnałem. Obecne badania pokazują, że ta metoda może dać niejasne rezultaty, a nawet różne wartości numeryczne dla tego samego głośnika. Głównym ograniczeniem takiego pomiaru jest to, że skupia się on na sygnale na wyjściu zamiast na fizycznych zmianach w samym głośniku. Z drugiej strony najbardziej zaawansowane narzędzia do analizy zakłóceń mogą wykazać zmiany w parametrach głośnika kiedy poda się mu wysoki poziom sygnału. W ten sposób może zostać ustalona taka wartość wychylenia, poza którą wartości zniekształceń są nadmierne. Wartość „Xvar” podana w naszych danych (zwykle po wartości Xmax) jest mierzona w ten sposób. Poza tą wartością wychylenia pole magnetyczne widziane przez cewkę lub własności zawieszenia spadają do mniej niż 50% wartości uzyskiwanych przy małym sygnale. Mamy wtedy do czynienia z wysokimi poziomami zakłóceń, silnymi zmianami zachowania membrany i kompresją mocy. Nowa technika przynosi odmienne rezultaty niż standardowe pomiary oparte o THD.

Czy B&C przestrzega standardów międzynarodowych?

Tak. ISO9001:2000, ISO14001:2004 i SA8000

Jak B&C testuje swoje produkty?

Każdy produkt z B&C Speakers jest w 100% testowany jakościowo przed pakowaniem i wysyłką. Wykonujemy zestaw pomiarów między innymi odpowiedź częstotliwościową, impedancję elektryczną, zniekształcenia harmoniczne, oraz wyszukane spektrum analiz w celu wykrycia ocierania i brzęczenia używając najnowszych metod pomiarów. To daje pewność, że każdy spakowany produkt mieści się w naszych widełkach tolerancji. Każdy pomiar jest przechowywany w naszej bazie danych w celu śledzenia jakości i analizy statystycznej. Test mocy jest wykonywany wyrywkowo na części produktów aby ocenić zgodność ze specyfikacją mocy. B&C zastrzega sobie prawo do zmiany specyfikacji produktu bez wcześniejszego uprzedzenia.

Czym jest wartość EBP i co opisuje?

Parametr EBP głośnika określa kompromis pomiędzy użytecznym zakresem odtwarzanych częstotliwości a sprawnością w tym paśmie dozwoloną przez głośnik umieszczony w tubie. Jednostką jest Hertz. Zwiększanie sprawności systemu powoduje ograniczenia w szerokości pasma, z drugiej strony uzyskanie szerokiego pasma jest możliwe do uzyskania tylko kosztem zmniejszonej sprawności. Kompromis pasmo/wydajność można kontrolować wybierając odpowiedni rozmiar wlotu tuby.

W systemach tubowych głośnik w większą wartością EBP może uzyskać szersze pasmo lub wyższą sprawność niż ten z mniejszym EBP. Poza tym, EBP narzuca największą możliwą sprawność. Nie jest możliwe zaprojektować system wydajniejszy niż pozwala na to głośnik.

W tradycyjnych obudowach (zamkniętych, bass refleks) wartość EBP jest przydatna aby zrozumieć zachowanie głośnika w zakresie częstotliwości najniższych. Aby uzyskać płaską magnitudę z poziomem -3dB w 40Hz (f40Hz@-3dB) w obudowie zamkniętej wystarczy głośnik z EBP około 50Hz. W takim przypadku użycie głośnika z wyższym EBP spowoduje podwyższenie tej częstotliwości granicznej f. Dla obudowy bass refleks aby uzyskać ten sam efekt wystarczyło by użyć głośnika z EBP nie większym niż 100.

Możemy podsumować, że podczas gdy systemy tubowe (szczególnie mid-basowe i średniotonowe) wymagają możliwie najwyższych wartości EBP aby zmaksymalizować sprawność i szerokość użytecznego pasma, w tradycyjnych konstrukcjach ta wartość nie musi być tak wysoka jeżeli w projektowanej kolumnie chcemy uzyskać płaską odpowiedź z wyraźnym basem.

Znane są jednak świetne basowe systemy tubowe oparte na głośnikach z EBP około 120-150Hz. Mimo, że jest to wartość niewiele większa od zalecanej dla konstrukcji bass refleks pozwoliła na uzyskanie dobrej sprawności.

Prosimy pamiętać, iż wszystkie parametry głośników powinny być traktowane jako wskazówki przy projektowaniu obudów głośnikowych a nie jako ścisłe przepisy.

 

Blog

TO CIĘ ZAINTERESUJE

Chcesz zmodernizować system dźwiękowy w swojej sali? Na co zwrócić uwagę? W jaki sposób podchodzimy w NAW do wyzwań jakie stoją w każdym obiekcie kultury, który wymaga nagłośnienia? Co zyskasz kiedy Twoja publiczność będzie mogła się cieszyć Dobrym Dźwiękiem? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Do pobrania:

Jesteśmy również na

KONTAKT

Godziny pracy:

  • pon - pt: 9:00 - 16:00

Dział handlowy:

  • e-mail: handlowy@naw.pl
  • WhatsApp: +48 730 900 045 
  • kom.: +48 730 900 045

Dostawy/logistyka:

Dział serwisowy: