>>>

Elementy nagłośnienia, o które powinieneś zadbać

Artykuł przeczytasz w 2 min. Ostatnia aktualizacja 05.06.2021

 

Nie tylko jakość systemu nagłośnieniowego wpływa na jakość dźwięku docierającego do wszystkich odbiorców na parkiecie. Muzyka płynie od wykonawców (mikrofonów, instrumentów, odtwarzaczy) poprzez kable, peryferia, miksery, nagłośnienie i pomieszczenie do uszu publiczności. Ten łańcuch zależności nazywamy TOREM AUDIO - przyjrzyjmy się gdzie najszybciej i najłatwiej możesz wprowadzić poprawki aby osiągnąć nową jakość w swojej pracy. Niektóre zmiany mogą się okazać bardzo łatwe a efekt zaskakujący!

 

Jako DJ, wodzirej czy członek zespołu powinieneś zwrócić uwagę na następujące elementy toru audio:

źródło

źródło: https://www.facebook.com/GrupaSixBand

Instrumenty i mikrofony, plik muzyczny dostępny w różnych formatach, głos ludzki, wokal – nie oszukujmy się – to są najważniejsze elementy. Jeżeli reszta toru jest OK, to w najlepszym razie nic tutaj nie zepsuje, ale na pewno wiele też nie poprawi.

Pamiętaj! Sprzęt nagłośnieniowy „zaledwie” robi głośniej!

Bardzo rzadko za pomocą urządzeń czy algorytmów można poprawić jakość dźwięku po drodze.  Dbaj o dobrą jakość swoich plików muzycznych, dowiedz się więcej o doborze mikrofonów i technikach ich używania z instrumentami i wokalem. Nawet kilka lekcji u profesjonalnego nauczyciela śpiewu może zdziałać cuda. Spróbuj – inwestycja w siebie to najlepsza inwestycja!

okablowanie

Nieodłącznie związane z poprawnie działającymi urządzeniami w nagłośnieniu. Temat kabli i ich jakości pojawia się często i równie często jego waga jest przeceniana. Przewody powinny przede wszystkim DZIAŁAĆ (bez trzasków i brumów związanych z uszkodzeniem lub uszkodzonym lutem). W przypadku kabli sygnałowych zdecydowanie stosuj kable symetryczne tam, gdzie to możliwe (te z trzema przewodami, zwykle zakończone trój-pinowymi wtykami XLR jak w mikrofonie).

Jeżeli instrument nie ma wyjścia symetrycznego (np. mono Jack) stosuj jak najkrótsze kable (do 3m) i urządzenia typu Di-BOX (symetryzatory sygnału). Długi kabel niesymetryczny lub symetryczny z uszkodzonym przewodem będzie podatny na wyraźnie słyszalne zakłócenia. Kable głośnikowe z miedzi beztlenowej (popularne i tanie) z solidnymi wtykami Neutrik Speakon w zupełności wystarczą. Ważny będzie ich odpowiednio duży przekrój jeżeli mają być długie i jakość otuliny jeżeli będziesz je często zwijał (nie może się skręcać i niszczyć).

Okresowo sprawdzaj wszystkie kable i ich polaryzacje testerem do kabli – to tutaj będzie najwięcej źródeł problemów ze źle działającym systemem dźwiękowym. W skrajnym przypadku kiedy polaryzacja w kablu jest odwrócona dźwięk w konkretnym paśmie może nawet zupełnie zniknąć mimo że głośniki będą pracować jak szalone!

Kable kierunkowe, złote i srebrne za miliony monet…? Są znacznie ważniejsze rzeczy w torze wpływające na jakość i niezawodność. Z drugiej strony, jeżeli lubisz błyskotki, a reszta sprzętu jest z górnej półki - to dlaczego nie kable? W końcu to showbiznes;)

mikser

Urządzenie, w którym spotykają się wszystkie źródła dźwięku i może zadziać się się magia. Zarówno ten DJski jak i typowo koncertowy mają podobne zadanie - pozwolić artyście przy gałkach zagrzać publikę! Im bardziej rozbudowany skład, tym źródeł jest więcej i tym większe wyzwania stoją przed realizatorem. Wybór miksera jest subiektywny i zależy od upodobań obsługującego. Dobra wiadomość jest taka, że większość sprzedawanych dzisiaj nawet niedrogich urządzeń (zwłaszcza tych cyfrowych) ma zarówno przyzwoitą jakość dźwięku jak i wystarczającą liczbę narzędzi aby fantastycznie dopieścić każdy instrument czy wokal.

Jeżeli masz świadomych ludzi w zespole, możecie wybrać taki mikser, który ma możliwości indywidualnej korekcji i odsłuchu dla każdego muzyka. Jeżeli chcesz wygody, wybierz urządzenie, gdzie możesz zapisać sceny i tylko podnosić gałki na imprezie. Celowo nie wymieniamy modeli – są ich dziesiątki!

Analogowy mikser z ubogą korekcją i małą ilością wyjść? Zapomnij. Nie te czasy. 

wzmacniacze/ końcówki mocy

Niezależnie czy posiadamy nagłośnienie aktywne czy pasywne z zewnętrznym napędem - są one niezbędnym elementem, który odpowiada za wzmocnienie sygnału.

Zdecydowanie doradzamy! Wmacniacz i procesor DSP powinny być dobrane przez producenta głośników i dopasowane do wszystkich komponentów zestawu nagłośnieniowego. Użytkownik ma wtedy proste zadanie – włączyć i cieszyć się działającym sprzętem.

Przy wyborze aktywny/ pasywny, pamiętaj: do każdej paczki aktywnej musisz doprowadzić sygnał audio i zasilanie 230V (a obecnie często dodatkowo Ethernet do sterowania). To oznacza sporo pracy, czasu i wysokie umiejętności w „zarządzaniu kablami”. Do tego wszystkie paczki powinny być z jednej stajni, a ustawione filtry dopasowane do każdego elementu nagłośnienia i musisz potrafić je wybrać. Pasywna paczka to zwykle jeden kabel głośnikowy, a całe sterowanie jest w jednym miejscu gdzie znajduje się procesor i wzmacniacze.

W ofercie FAVO mamy także hybrydy – zestawy z aktywnym subwooferem i pasywnymi satelitami – tylko jedno miejsce, które zarządza systemem gdzie musisz podpiąć sygnał i prąd. Rozkładanie i składanie trwa zaledwie kilka minut. Jedno urządzenie pilnuje jakości we wszystkich elementach. Co jest wygodniejsze? Decyzja należy do Ciebie!

zestawy głośnikowe

źródło: https://www.facebook.com/KapelaKozaky

Kolumny, paczki, moduły basowe – zazwyczaj są ostatnim elementem elektrycznego toru audio. To właśnie tutaj producent może najwięcej poprawić, a prawdę mówiąc - najmniej popsuć… W tym miejscu energia elektryczna zamieniana jest w mechaniczną, a ta z kolei w ciśnienie akustyczne. Co może pójść nie tak? Otóż niestety wiele, bo sam zestaw nagłośnieniowy nie naprawi pozostałych elementów toru audio.

Odwołamy się tutaj do Twojego doświadczenia na różnych imprezach. Założeniem konstruktorów w FAVO AUDIO jest tworzenie zestawów głośnikowych tak, aby jak najmniej zmienić dźwięk wychodzący z miksera lub wzmacniacza. Zapewniamy odpowiednią MOC i KONTROLĘ nad dźwiękiem a także łatwość obsługi systemów. 

Stojąc przed wyborem, jaki zestaw głośnikowy jest odpowiedni dla Ciebie i Twojego zespołu, powieneś sobie zadać następujące pytania:

 

  • Jak duże są imprezy, które będę obsługiwał?

Liczy się zarówno rozmiar sal jak i ilość publiczności. Aby Ci ułatwić określenie tej skali, na kartach zestawów nagłośnieniowych FAVO znajdziesz informację do jakiej maksymalnej ilości osób na imprezie dedykowany jest dany zestaw.

  • Jaki jest skład mojego zespołu?

Czy są to 3 osoby z klawiszem odtwarzającym perkusję, czy żywe bębny i bas? To będzie miało zasadnicze znaczenie dla zapasu mocy i wytrzymałości głośników w systemie, który wybierzesz. Złota zasada – żywy skład i żywe bębny lub głośny DJ, który lubi masować wątrobę basem – potrzebujesz większy zestaw. Jeżeli potrzebujesz porady na ten temat - skontaktuj się z nami, chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.

  • Jakie warunki akustyczne najczęściej spotykam w swojej pracy?

Tutaj maksymalnie Ci ułatwiamy – większość naszych zestawów jest skonstruowana tak, aby zminimalizować wpływ akustyki pomieszczenia.

  • Czy ktoś będzie mi pomagał to nosić?

To ważne pytanie i należy je sobie zadać przed zakupem. W naszej ofercie znajdziesz także potężne narzędzia i akcesoria dla DJ i jednoosobowych „one man band”, którzy nie mogą liczyć na wsparcie w mięśniach. 

pomieszczenie i jego warunki akustyczne

Najbardziej niedoceniany i pomijany element układanki. Jego wpływ jest zwykle negatywny, szczególnie w salach z gładkimi i twardymi ścianami. Wiemy jak bardzo architekci kochają beton i szkło. To prawda – te materiały są piękne, tylko dlaczego mało kto myśli o dźwięku i jego wpływie na jakość spędzania czasu w takim miejscu?

Pomieszczenie zawsze oznacza odbicia dźwięku od ścian, podłogi, sufitu a te mają ogromny wpływ na jego jakość i nasze samopoczucie. Słyszysz dobrze muzykę 3 m od paczki, ale na 10-ciu metrach nie można zrozumieć słów wokalistki, w przestrzeni jest pogłos nie do zniesienia... Znasz to?

Jeżeli trafisz na taką salę, niewiele możesz zrobić, ale kilka ruchów paczkami przed imprezą może zasadniczo poprawić odbiór muzyki u słuchaczy. Z innymi wyzwaniami spotkasz się w długiej i niskiej sali, innymi w wysokiej i szerokiej a jeszcze inaczej będzie w góralskiej chacie – więcej dowiesz się klikając w ten link. 

Uszy i to co pomiędzy nimi

Z pewnością zauważyłeś, że o różnych porach na imprezie sprzęt gra różnie... Czy to na pewno i zawsze kwestia sprzętu? Dźwięk zmienia się zarówno wraz ze stopniem naszego zmęczenia jak i ilością „zabawy” przyjętej na głowę.

Istnieje jednak złota zasada: zestaw nagłośnieniowy i muzyka, które produkują mniej hałasu mniej męczą, a dzięki temu goście lepiej się bawią.

Często słyszymy pytanie: kto usłyszy tę różnicę? Odpowiadamy: USŁYSZĄ WSZYSCY, ale nie każdy zda sobie sprawę dlaczego boli go głowa. Najczęstszym podejrzanym złego samopoczucia jest np. słaby alkohol lub jego nadużycie, a jednak hałas także ma duże znaczenie dla komfortu, o czym przeczytasz w artykule: 4 negatywne dla zdrowia skutki hałasu, o których prawdopodobnie nie słyszałeś. 

Podsumowując....

Inwestując w odpowiedni zestaw nagłośnieniowy zadbasz o tylko jeden (bardzo istotny!) element toru audio. Jeśli chcesz rozwijać się jako DJ, wodzirej lub zespół muzyczny, warto zatroszczyć się o każdy z jego elementów, na który masz wpływ, dzięki czemu jakość Twojej pracy znacznie się poprawi. A to poskutkuje poleceniami i ogromną satysfakcją :) Których oczywiście bardzo Ci życzymy!

 

Blog