>>>

Tor sygnału dźwiękowego

Tor audio

Poniżej przedstawiamy kolejne elementy toru audio, z podziałem (w uproszczeniu) na te bardziej artystyczne (art) i te bardziej ścisłe/naukowe (science).

Źródła

Instrumenty, wokale, źródła liniowe itp. dostarczają sygnał, który docelowo zostanie nagłośniony przez system. Mogą różnić się napięciem, impedencją lub topologią obwodów.

ART

Konwersja Unbal > Bal

Urządzenia, których głównym zdaniem jest modyfikacja (symetryzacja) sygnału jeszcze przed dostarczeniem go do miksera. Staje się on bardziej odporny na zakłócenia, dzięki czemu można go przesyłać na duże odległości.

SCIENCE

Mikser

Wszystkie źródła muszą zostać odpowiednio wypoziomowane, zsumowane i skierowane. To tutaj dokonuje się wszystkich korekcji właściwych dla poszczególnych źródeł sygnału. Funkcjonalność i możliwości miksera muszą być dobrane adekwatnie do zastosowania.

ARTSCIENCE

Procesory dźwięku DSP

Nadają ostatecznego kształtu miksowi jeszcze przed dostarczeniem go do wzmocnienia. Ustawienia są zależne od systemu nagłośnieniowego!

SCIENCE

Wzmacniacze

Wzmacniają napięcie i prąd wpuszczonego sygnału do poziomu wystarczającego by poprawnie napędzić system nagłosnieniowy.

SCIENCE

System nagłośnieniowy

Przekształca moc elektryczną w mechaniczną, a z niej wytwarza moc akustyczną. Moc akustyczna powoduje zmiany ciśnienia. Ciepło jest produktem ubocznym całego procesu.

ARTSCIENCE

Nagłaśniana przestrzeń

Dodaje szumu oraz odbić do dźwięku pochodzącego z systemu nagłośnieniowego. Odbity dźwięk może być użyteczny, szkodliwy, może też wystąpić jedno i drugie.

ARTSCIENCE

Słuchacze

Wzmocniony dźwięk za pomocą całego toru audio musi na końcu posiadać odpowiedni poziom i czytelność dla słuchaczy. Cześć dotycząca poziomu to ta łatwa część...

ARTSCIENCE

 

Blog

TO CIĘ ZAINTERESUJE

Sporo osób stawiając pierwsze kroki w branży nagłośnieniowej zadaje sobie podobne pytania. Po co właściwie mi system liniowy i co tak naprawdę składa się na jego przewagę nad zwykłymi zestawami nagłośnieniowymi opartymi o punktowe źródła dźwięku?

Do pobrania:

Jesteśmy również na

KONTAKT

Godziny pracy:

  • pon - pt: 9:00 - 16:00

Dział handlowy:

  • e-mail: handlowy@naw.pl
  • WhatsApp: +48 730 900 045 
  • kom.: +48 730 900 045

Dostawy/logistyka:

Dział serwisowy: